ATRAKCJE OKOLICY

Parki atrakcji i muzea

Aktywny wypoczynek

„Ścieżka Czasu” – Aleja Prezydentów RP

Deptak, ul. Kościuszki

Deptak, ul. Kościuszki – fot. Łukasz Kaźmierczak

Jest to nowatorska i jedyna w Polsce tego typu atrakcja edukacyjna. Pomysł Stowarzyszenia Forum Turystyczno-Gospodarczego w Łebie zrealizował Andrzej Strzechmiński – Burmistrz Miasta Łeby. Masywne odlewy dłoni z brązu Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej, obejmujących urząd po 1989 r. osadzono na kamieniach wzdłuż zrewitalizowanego odcinka historycznej ulicy Kościuszki. Każdy może przyłożyć swoją dłoń do odcisków dłoni prezydentów: Ryszarda Kaczorowskiego, Wojciecha Jaruzelskiego, Lecha Wałęsy, Aleksandra Kwaśniewskiego, Lecha Kaczyńskiego oraz Bronisława Komorowskiego. Oficjalnego otwarcia alei dokonała córka ostatniego Prezydenta II RP – Jadwiga Kaczorowska.

Za realizację przedsięwzięcia Łeba otrzymała nagrodę w plebiscycie „Hit Turystyczny Roku 2011” przyznaną przez Związek Miast Bałtyckich.

 

Park Nadmorski Łabędzi Staw

Park Nadmorski - Łabędzi Staw - fot. Paweł Dąbrowski

Park Nadmorski – Łabędzi Staw – fot. Paweł Dąbrowski

Park Nadmorski - Łabędzi Staw - fot. Wiesław Gwizdała

Park Nadmorski – Łabędzi Staw – fot. Wiesław Gwizdała

Park położony jest w centrum Łeby, posiada rozbudowany system ścieżek, dzięki czemu jest dostępny z każdej strony. Jego główny trakt spacerowy prowadzi na centralną plażę A w Łebie. Jest idealnym miejscem na wypoczynek i spacer o każdej porze roku. W Parku można zatrzymać się przy Łabędzim Stawie, zwanym również Czarnym, który zlokalizowany jest w starym korycie rzeki Łeby. Staw powstał podczas budowy Portu w Łebie w 1886 roku poprzez usypanie wału przez południową odnogę rzeki, co spowodowało zamknięcie starego ujścia rzeki Łeby.

 

Ruiny kościoła św. Mikołaja

Ruiny Kościoła św. Mikołaja - fot. Radosław Czyżewski

Ruiny Kościoła św. Mikołaja – fot. Radosław Czyżewski

Najstarsza wzmianka o kościele św. Mikołaja pochodzi z 1286 r. Łeba, wówczas jeszcze osada, położona była przy lewym brzegu rzeki Łeby. W 1570 r. sztorm, który nawiedził miasto, zniszczył jego starą część doszczętnie, w tym także kościół św. Mikołaja. Zachowała się jedynie część muru ceglanego, który stoi w tym samym miejscu (ul. Turystyczna) do dnia dzisiejszego i jest wizytówką historyczną dawnych czasów. W związku z żywiołami, które nawiedzały miasto, mieszkańcy zmuszeni byli przenieść Łebę na prawą stronę rzeki.

 

 

Kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (WNMP)

Kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - fot. Radosław Czyżewski

Kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – fot. Radosław Czyżewski

Katastrofa, która nawiedziła Miasto, spowodowała konieczność przeniesienia jego granic i odbudowy kościoła w innym miejscu, gdzie aktualnie znajduje się Kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Przy budowie nowo powstałej wówczas świątyni, zostały częściowo użyte materiały pochodzące ze zniszczonego kościoła, które uświetniają to miejsce bogactwem swej historii i żywiołów, jakie przeszły przez Łebę.

Odrestaurowana figurka 200-letniego chrzcielnego anioła, która wg pierwszych podań była już w kościele w roku 1824. Legenda głosi, że figurkę ufundowała kochająca żona, w podziękowaniu za powrót swego męża z długich wypraw morskich. Obecnie Anioł służy przy ceremoniach chrztu św. oraz zaślubin.

Obraz Maxa Pechsteina „Madonna Orędowniczka” . Namalowany został w 1945r. na zamówienie ówczesnego proboszcza misjonarza oblata o. Mieczysława Cieślika. Obraz mierzy ponad 2 metry wysokości i 1 metr szerokości. Wykonany jest na prześcieradle, malowany farbami, które rybacy stosowali do renowacji łodzi.

Ławka Maxa Pechsteina. Usytuowana została przed kościołem w geście wdzięczności za wkład kulturowy, który malarz wniósł w progi Miasta Łeby. Swoim kształtem przypomina serce, którego część siedzącą stanowi paleta malarska. Projekt stworzył lęborski artysta malarz Krzysztof Grzesiak.

Figurka srebrnego dorsza. Figurka, której replika znajduje się w murach kościoła, została ofiarowana przez łebskich rybaków Papieżowi Janowi Pawłowi II 6 czerwca 1999 r. Wzmianki nt. srebrnego dorsza, zwanego w języku kaszubskim pomuchlem zapisano w najwcześniejszych dokumentach dotyczących kościoła .

Święta Barbara – Patronka Ludzi Morza. W głównym ołtarzu znajduje się figurka Świętej Barbary, cenny relikt ze względu na swe znaczenie zabytkowe. Kopia figurki została usadowiona w kapliczce w osadzie Rąbka (w drodze na wydmy ruchome).

 

Dzwon przeciwmgielny

Replika dzwonu przeciwmgielnego znajduje się w Kapitanacie Portu Łeba .Pomysłodawcą idei jest Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie o/Łeba. Został on uroczyście postawiony przy okazji Zjazdu Kaszubów w Łebie.

 

Stary cmentarz ewangelicki

W osadzie przylegającej do Łeby, Rąbce oraz przy ulicy Parkowej w Łebie istnieją cmentarze ewangelickie. Spoczywają tu łebianie pochodzenia niemieckiego.

Władze miasta dbają o estetykę tych nekropolii. Co dwa lata Niemiecki Związek Byłych Łebian odwiedza groby swoich przodków.

 

Słowiński Park Narodowy

wydmy_ruchome_fot.Radosław_Czyżewski

Wydmy ruchome w Słowińskim Parku Narodowym – fot. Radosław Czyżewski

Słowiński Park Narodowy utworzono w 1967 roku, zaś w roku 1977 został uznany przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery. Położony jest wzdłuż Jeziora Łebsko – trzeciego co do wielkości w Polsce. Główną atrakcją Parku jest Góra Łącka, dalej idąc ruchome wydmy(Gmina Smołdzino), które wędrują na wschód w kierunku Łeby z szybkością 3-10 m rocznie. Przesuwające się wydmy, zasypały Starą Łebę, wsie: Chusta i Łączki. Ciekawostką jest fakt, że przed wybuchem II wojny światowej odbywały się tutaj ćwiczenia słynnego Africa-Korps. Na terenie Parku występuje ponad 200 gatunków ptaków, z czego ok. 140-tu są to gatunki lęgowe.

 

 

Filia Muzeum Przyrodniczego w Rąbce

W muzeum mieści się ekspozycja geomorfologiczna pt. “Wydmy” składająca się z podświetlanych plafonów, na których w interesujący sposób przedstawiono specyficzną piaskolubną florę i faunę oraz wszystkie procesy i zjawiska związane ze środowiskiem wydm znajdujących się w obrębie Mierzei Łebskiej. Wystawa prezentuje genezę wydm, różnorodność ich kształtów oraz efekty i przemieszczania.

 

Wyrzutnia rakiet – Słowiński Park Narodowy

Muzeum Wyrzutni Rakiet w Słowińskim Parku Narodowym

Muzeum Wyrzutni Rakiet w Słowińskim Parku Narodowym – fot. Radosław Czyżewski

Od 1940 roku, był to Hitlerowski Poligon Rakietowy, testowano na nim rakiety przeciwlotnicze oraz balistyczne.

W tym miejscu została utworzona ekspozycja:

  • rakiety Ziemia – Ziemia,
  • zdjęcia Łeby i okolic w starych fotografiach,
  • zdjęcia wyrzutni z okresu II wojny światowej.

Firma „Stamir”, prowadząca ekspozycję, otrzymała w roku 2004 nagrodę Polskiej Organizacji Turystycznej za „Najlepszy produkt turystyczny roku”.

 

Świerkowa Tratwa

Znany żeglarz, marynista, ekolog, pisarz, rekordzista samotnej żeglugi – Andrzej Urbańczyk – dotarł do Gotlandii w Szwecji w roku 1957. Tratwa z drzewa świerkowego mierzyła 10 m długości i 4,5 m szerokości, natomiast ożaglowanie zamykało się w 30 m ². Na pamiątkę tej wielkiej wyprawy miasto Łeba ufundowało replikę „Świerkowej Tratwy”, która stoi w porcie jachtowym. O wydarzeniu przypomina również nazwa jednego z łebskich nabrzeży – „Nabrzeże Świerkowej Tratwy”.

 

 

Najstarszy Dom w Łebie

ul. Kościuszki 86

Dom znajdujący się przy ulicy Kościuszki 86 (wtedy jeszcze Haupt Strasse 18) był własnością kupca i konsula Johanna Mampe. Do dnia dzisiejszego na jego fasadzie zachował się łaciński napis o treści: „Bóg jest moim obrońcą, wspomożycielem. Panie, nie opuszczę Cię, Ty mnie przecież błogosławisz. Johann Mampe 18 lipca 1723”. Zachował się także taras widokowy na wschód od Zamku Neptun o nazwie Góra Mampe (łebianie mówią: „Mampe-Dune”, co znaczy: „wydma Mampe”). Z wydmy tej w okresie napoleońskim, gdy burmistrzem był Mampe, kontaktowano się ze statkami przemycającymi deficytowe towary. Dzięki przemytowi nastąpiło ożywienie gospodarcze miasta.

 

Kapitanat Portu Łeba

Dzisiaj, każdy z turystów odwiedzających miasteczko, może wejść do jednej z najważniejszych instytucji jaką jest kapitanat Portu Łeba. W drodze na plażę zwiedzić można wystawę morską i regionalną zorganizowaną przez centralne Muzeum Morskie. Prowadzi ją Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga w Łebie. Co roku odbywają się tam wystawy planszowe poświęcone najważniejszym wydarzeniom, przybliżające sylwetki wybitnych działaczy. Wystawą opiekuje się Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie O/Łeba.

 

Port Jachtowy w Łebie

Port Jachtowy w Łebie - fot. Wiesław Gwizdała

Port Jachtowy w Łebie – fot. Wiesław Gwizdała

Port Jachtowy w Łebie otwarto 27 czerwca 1998 roku w ramach funduszy europejskich z programu PHARE. Całkowity koszt realizacji projektu wyniósł 1,5 mln złotych.

Największym wydarzeniem, które zapisało się w historii portu, był rejs dookoła świata kapitana Krzysztofa Baranowskiego w roku 1999 na jachcie Lady B. Zawijają tutaj jachty z całego świata.

 

 

Centrum Obsługi Morskiego Ruchu Turystycznego

Centrum zostało zbudowane w roku 2006 w ramach funduszy unijnych z programu PHARE. Spełnia funkcję ośrodka szkoleniowego młodzieży, siedziby lokalnych klubów sportowych, komórki promocyjnej portu oraz zaplecza technicznego portu.

 

Centrum Informacji Turystycznej w Łebie****

„Brama Kaszubskiego Pierścienia”
ul. Kościuszki 121 (przy wjeździe do miasta)

Centrum Informacji Turystycznej w Łebie**** - fot. Paweł Dąbrowski

Centrum Informacji Turystycznej w Łebie**** – fot. Paweł Dąbrowski

W 12 miejscowościach województwa Pomorskiego w tym w Łebie, powstały charakterystyczne obiekty, pełniące rolę Centrum Informacji Turystycznej – tzw. Bramy Kaszubskiego Pierścienia. Brama w Łebie, nazywana jest północną i jest jedyną bramą nadmorską.  Tutaj każdy może uzyskać bezpłatnych informacji na temat Łeby, okolic, województwa pomorskiego oraz miast partnerskich, czyli Szczyrku i Mikołajek.
Stałą ekspozycją w Centrum Informacji Turystycznej w Łebie jest wystawa fotografii Morze, Góry i Mazury (Łeba, Szczyrk i Mikołajki) oraz wystawa obrazów i ceramiki artystek Klubu Pracy Twórczej „ABSURD” z Łeby.
Serdecznie zapraszamy

 

 

Rybackie Centrum Kultury i Formacji „Boleniec”

Aleja św. Jakuba Ap. 25

Rybackie Centrum Kultury i Formacji "Boleniec" - fot. ks. kan. Zenon Myszk

Rybackie Centrum Kultury i Formacji “Boleniec” – fot. ks. kan. Zenon Myszk

Przyjazny Dom Kultury prowadzony przez stowarzyszenie Rodzina Kolpinga w Łebie, które pełni rolę placówki kulturalnej zajmującej się integracją środowiska rybackiego oraz zachęceniem społeczeństwa do zapoznania się z kulturą i tradycją rybactwa, jak również prezentowanie lokalnego rzemiosła, sztuki i obyczajów związanymi z tym sektorem na terenie objętym Lokalna Strategią Rozwoju Obszarów Rybackich.

 

 

Pomorska Droga św. Jakuba

Rewitalizowany europejski szlak kulturowy św. Jakuba Starszego na obszarze Południowego Bałtyku. W Łebie znajduje się najdalej na północ położony kościół pod jego wezwaniem w Polsce,w którym spoczywają relikwie świętego www.re-create.pl

 

Biblioteka Miejska w Łebie

ul. 11 Listopada 5a

Budynek pełni funkcję Biblioteki Miejskiej. Biblioteka jest organizatorem wielu imprez kulturowych takich jak: występy, spotkania autorskie, malarskie, warsztaty artystów, Festiwalu Pomuchla. Stałą ekspozycją Biblioteki jest wystawa: „Łeba w starej fotografii”.

 

Ławeczka “Psiary”

ul. Kościuszki

Ławeczka "Psiary" - fot. Edyta Zienke

Ławeczka “Psiary” – fot. Edyta Zienke

Ławka Danuty Hryniewicz, zasłużonej kynolog, która mieszkając w Łebie ocaliła oraz rozpropagowała rasę Polskiego owczarka nizinnego (PON).

 

 

 

Atrakcje w Łebie i okolicach

Rejsy wycieczkowe w morze, rejsy wędkarskie na dorsza, sezonowe rejsy na zachód słońca. Miejscowi rybacy oraz firmy organizujące wyprawy morskie, umilają czas turystom poprzez oferowanie rozmaitych atrakcji, jak również rejsów w morze.

Czas w sezonie letnim spędzony na plaży urozmaicają licznie organizowane atrakcje i eventy.

Skwer Rybaka zlokalizowany w centrum miasta. W sezonie letnim tętni życiem dzięki wszechobecnym artystom, sklepikarzom oraz spacerującym turystom. Podczas letnich wieczorów odbywają się tu liczne imprezy rozrywkowo-kulturalne. W Łebie „wszystkie ścieżki prowadzą na Skwer Rybaka”.